Z jakich materiałów wykonuje się szafki kuchenne?

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak mądrze zaaranżować przestrzeń pod umywalką w łazience zazwyczaj nie ukrywają, że jest to niemałe wyzwanie. Nietrudno się zresztą domyślić, że im mniejsza jest łazienka, tym poważniejszy okazuje się problem ich właścicieli.

Z jednej strony, o każde wolne miejsce należy dbać zastanawiając się nad tym, jak je wykorzystać, z drugiej jednak, nie zawsze możemy oczekiwać rozwiązań odpowiadających naszym potrzebom. Do pewnego momentu wybór był zresztą dość ograniczony i skazywał osoby zajmujące się wyposażeniem łazienki na konieczność wchodzenia w posiadanie gotowych szafek oraz półek pochodzących ze sklepów. Niestety, były to rozwiązania generujące niemałe kłopoty. Teoretycznie, trudno im było cokolwiek zarzucić, gotowe rozwiązania były bowiem estetyczne i praktyczne. W praktyce jednak ich poważnym problemem była standaryzacja, jeśli więc przestrzeń pod umywalką była mniejsza niż wskazywały na to ustalenia producenta szafek, okazywało się, że gotowe rozwiązania nie prezentują się już tak dobrze, jak początkowo mogło się to wydawać. Dziś rozwiązania produkowane seryjnie nadal królują, doczekały się jednak alternatywy. Coraz częściej słyszymy o szafkach i półkach pod umywalkę wykonywanych na zamówienie, a więc takich, których wymiary mogą być idealnie dopasowane do ilości miejsca, jakim dysponujemy. Oczywiście, rozwiązania przygotowywane na podstawie indywidualnych wytycznych udzielanych przez klienta są droższe od tych, które powstają w fabrykach, trudno jednak nie zgodzić się z osobami uważającymi, że jest cena, jaką warto zapłacić za oczekiwany komfort. Same szafki do łazienki można wykonać z wielu materiałów, należy przy tym liczyć się z tym, że nie ma rozwiązania idealnego, każde bowiem charakteryzuje się tym, że posiada nie tylko swoje dobre, ale i gorsze strony. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście płyty meblowe, w tym zwłaszcza płyty wiórowe i MDF.

Gdy mamy do czynienia z meblami wykorzystywanymi w łazience, mamy prawo liczyć na dodatkowe zabezpieczenie. Najczęściej do ich produkcji są więc wykorzystywane specjalne kleje, dla których charakterystyczne jest to, że pod wpływem wody nie dochodzi do ich rozpuszczenia. Płyty meblowe dość często pokrywa się również specjalnym lakierem, dzięki któremu możemy mówić o rozwiązaniach charakteryzujących się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci. Trudno mówić o elementach mniej lub bardziej istotnych, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że szczególnie starannie powinny być zabezpieczane styki płyt meblowych. Innym materiałem, którym warto się zainteresować myśląc o meblach łazienkowych jest drewno. Oczywiście, tam, gdzie pojawia się ryzyko kontaktu z wodą powinno się stawiać przede wszystkim na gatunki egzotyczne, charakterystyczne jest bowiem dla nich to, że są bogate nie tylko w substancje oleiste, ale i w związki żywiczne. Oczywiście, dość dobre właściwości charakteryzują też drewno rodzime. Tu warto zainteresować się choćby tymi, jakie posiada jesion i dąb. Oczywiście, drewno powinno mieć dodatkowe zabezpieczenie. Najczęściej jest to olej, wosk lub specjalny lakier.

Dobrym rozwiązaniem jest też szkło zwłaszcza, że każdy jego rodzaj jest odporny na działanie wody. Niestety, nie da się tego powiedzieć o uszkodzeniach mechanicznych, warto więc pomyśleć o tak zwanym szkle bezpiecznym, a więc hartowanym albo klejonym. Modne są także szafki wykonane z kamienia, w tym zwłaszcza z granitu, marmuru i trawertynu. Tu konieczna jest jednak ich impregnacja specjalnym preparatem, należy bowiem liczyć się z tym, że dla kamienia szkodliwa może być wilgoć. Innym rozwiązaniem jest konglomerat wytwarzany z zespolonego z syntetyczną żywicą kruszywa kamiennego.

Powiązane artykuły