O czym pamiętać wybierając szafki łazienkowe?

Jeszcze nie tak dawno przyjmowaliśmy, że meble łazienkowe powinny być przede wszystkim praktyczne i wychodziliśmy z założenia, że jeśli spełniają tę funkcję, nie mamy podstaw do tego, żeby spodziewać się czegoś więcej. Dziś wiemy już, że takie założenie nakłada na nas niepotrzebne ograniczenia, w sprzedaży coraz częściej widzimy bowiem eleganckie, kolorowe meble łazienkowe o niecodziennych kształtach.

Trudno nie zachwycić się ich wyglądem, warto jednak pamiętać, że to nie on powinien być dla nas najważniejszy. Nie bez znaczenia jest przecież również trwałość materiałów, z których zostały wykonane oraz funkcjonalność. Cechy te są szczególnie istotne wówczas, gdy zastanawiamy się nad wyborem idealnych szafek łazienkowych, nie da się bowiem zaprzeczyć, że to właśnie dzięki nim pod ręką mamy wszystko to, czego aktualnie potrzebujemy. Jak zatem wybrać szafki, których nie będziemy mieli dość już po kilkumiesięcznym użytkowaniu? Warto pamiętać o przynajmniej kilku związanych z nimi kwestiach. Na pierwszy plan wysuwa się trwałość, a na nią można liczyć przede wszystkim wówczas, gdy sięga się po szafki wykonane z tych materiałów, które są odporne na działania wilgoci. Tu na pierwszy plan wysuwa się wysoko cenione drewno egzotyczne, w tym zwłaszcza tek, który jest bogaty w substancje oleiste i związki żywiczne. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie i temu, abyśmy zdecydowali się na rodzime drewno, właściwości utrudniające wchłanianie wody posiada bowiem między innymi jesion, modrzew oraz dąb. Nieco tańszymi rozwiązaniami są meble wykonane z płyt (między innymi MDM), w takim przypadku warto jednak upewnić się, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, w przypadku których zastosowano lakiery poliuretanowe, aby chronić je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób wykonania elementów frontowych, powinien być on bowiem maksymalnie staranny. Jeszcze tańsze są meble, których obrzeża zostały zabezpieczone przez folię PCV, należy jednak liczyć się, że nie są to rozwiązania zbyt trwałe i już po niedługim czasie możemy liczyć się z wystąpieniem zjawiska ich pęcznienia pod wpływem wilgoci. Krytycznej ocenie powinno się poddać również tylne ścianki mebli, są one bowiem narażone na działanie tej wody, która skrapla się z pary. Wybierając szafki łazienkowe nie wolno zapominać i o tym, że powinny być one funkcjonalne, a tym samym – maksymalnie pojemne. Choć wiele osób zdaje się o tym zapominać, łazienka jest jednym z tych miejsc, w których trudno sprawnie funkcjonować bez schowków do przechowywania akcesoriów takich, jak choćby ręczniki. Ciekawym rozwiązaniem wydają się zatem meble z szufladami zwłaszcza, jeśli te ostatnie wyposażone są w specjalne przegródki albo wkłady idealnie sprawdzające się wtedy, gdy myślimy o przechowywaniu drobnych rzeczy.

Dobrym pomysłem jest też zatroszczenie się o to, aby za okucia odpowiadali przede wszystkim renomowani producenci. W tym kontekście warto zainteresować się między innymi samohamującymi zawiasami. Wybierając meble łazienkowe warto skłaniać się ku rozwiązaniom wiszącym oraz tym, które są wyposażone w specjalne nóżki, sprzątnie pod nimi przestaje być bowiem trudnym zadaniem. Popularne są również szafki ustawiane na cokole, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że pozbawione odpowiedniego zabezpieczenia szybko poddają się działaniu wilgoci.

Powiązane artykuły