Wybieranie stołu do kuchni

Stół jest meblem obowiązkowym w wielu pomieszczeniach. W kuchni może on posiadać dwa różne zadania; z jednej strony służyć do przygotowywania posiłków, a z drugiej – do ich spożywania. Czasami jednak okazuje się, że mamy do dyspozycji jedynie niewielką kuchnię; znacznie ogranicza to nasze możliwości i nie pozwala nam na zakupienie takiego stołu, którego wielkość byłaby wystarczająca dla całej naszej rodziny.

Z drugiej strony większość z nas prowadzi dość intensywny tryb życia, przez co rzadko kiedy możemy pozwolić sobie na spożywanie wspólnych, rodzinnych posiłków. W większości przypadków w zupełności wystarczy nam stół będący w stanie pomieścić dwie lub trzy osoby. Taki stolik powinien znaleźć się w kuchni nawet wówczas, gdy naszą jadalnię zamierzamy urządzić w osobnym pomieszczeniu – tam zazwyczaj trzymamy piękny, ozdobny obrus. W codziennym użytkowaniu właściwie nigdy nie bylibyśmy w stanie utrzymać go na wysokim poziomie czystości. Do najwygodniejszych oraz najbardziej funkcjonalnych rozwiązań zaliczają się stoły prostokątne oraz kwadratowe. Stoły okrągłe czy owalne również mają wiele zalet – nie posiadają przede wszystkim ostrych kantów, dzięki czemu można uznać je za znacznie bezpieczniejsze; z drugiej jednak strony potrzebują one o wiele większej wolnej przestrzeni. Z uwagi na ich kształt, niemożliwe jest również umieszczenie ich bezpośrednio przy ścianie. Samą wielkość stołu można z łatwością obliczyć, biorąc przy tym pod uwagę liczbę osób która ma z niego korzystać – zazwyczaj dla jednej osoby wymagana jest szerokość minimum 60 cm. Jeśli nie mamy żadnej możliwości urządzenia dla siebie jadalni, to fantastycznym rozwiązaniem będzie kupienie rozkładanego stołu – jeśli zajdzie taka potrzeba, to będziemy mogli szybko przenieść go do pokoju. W przypadku, gdy wolna przestrzeń jest naprawdę mocno ograniczona, możemy również zdecydować się na blat przymocowany do ściany; coś takiego rozkłada się jedynie na czas posiłku. Z niewiadomego nam powodu z użytku wychodzą powoli stoły, które pod blatem posiadają dodatkowe szuflady. Warto nieco się nimi zainteresować, bowiem stanowią one niezwykle praktyczne rozwiązanie, które przede wszystkim znacznie zwiększy powierzchnię użytkową w naszej kuchni.

Stół w jadalni powinien być również odpowiednio oświetlony. Zawieszając bezpośrednio nad nim jedną albo trzy lampy można uzyskać bardzo interesujące efekty wizualne i wprowadzić ciekawy nastrój. Należy jednak zawiesić klosz na odpowiedniej wysokości, tak, aby nie raził on w oczy siedzących przy stole. Najlepiej jest wybierać meble wykonane na stelażu. Rozwiązanie to sprawia, że stoły są znacznie bardziej wytrzymałe, dzięki czemu będą mogły dłużej nam posłużyć. Sama odporność na zabrudzenia, zarysowania oraz najróżniejsze uszkodzenia mechaniczne również jest tutaj bardzo ważną kwestią. Dobry stół powinien być łatwy w utrzymaniu go na zadowalającym poziomie czystości.

Powiązane artykuły