Wystrój i wyposażenie jadalni.

Decydując się na remont lub aranżując nowe mieszkanie czy dom, wie osób staje przed dylematem jak i gdzie urządzić kącik jadalny. Niezależnie od tego czy będzie to samodzielne pomieszczenie czy połączony z kuchnią czy salonem, należy pamiętać o tym że takie pomieszczenie ma być nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Efektowne urządzenie jadalni, zależy od wielu czynników. Między innymi od metrażu i kształtu pomieszczenia, ile osób z niego korzysta, a także od oświetlenia panującym w pokoju. Zważywszy na to, skomponowanie przestrzeni jadelnej nie jest rzeczą łatwą, tak więc poniższy tekst zawiera wiele cennych rad, dotyczących urządzenia jadalni. Jeżeli to kuchnia jest centrum życia rodzinnego, to kuchnia warto zdecydować się na ustawienie stołu właśnie tu. W przypadku niewielkiego metrażu kuchni, zlokalizujmy stół zaraz przy ścianie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo cennego miejsca. Mimo to, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach stołu, by manewrowanie przy nim nie było zbyt skomplikowane. W przypadku, gdy kuchnia połączona jest w luźny sposób z salonem, niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem jest ustawienie stołu na granicy tych pokoi, co nienachalnie rozdzieli te dwa pomieszczenia. Oddzielając kuchnie od salonu, można wykorzystać zarówno niską ściankę działową lub kuchenną wyspę. Urządzenie jadalni w salonie, wymaga wielu starań. Należy zadbać o elementy dekoracyjne i odpowiedni wystrój. Idealnym rozwiązaniem dla urządzenia pokoju, jest zastosowanie stołu rozkładanego, który może pełnić funkcję kawowej ławy jak i pięknego stołu. Jednak i tu, ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości od ścian i innych mebli, co ułatwi funkcjonowanie w salonie.

Optymalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie owalnego lub okrągłego stołu, który zajmuje mało miejsca nawet przed rozłożeniem. Co więcej, idealnie prezentuje się nawet na środku pokoju. Kolejną zaletą takiego stołu, jest możliwość równomiernego rozmieszczenia krzeseł, dzięki czemu, każdy domownik lub gość będzie miał odpowiednią ilość miejsca. Tradycyjne, prostokątne stoły są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ prezentują się wspaniale zarówno przy ścianie jak i pośrodku salonu. Równie istotnym elementem wystroju jadalni co stół są krzesła.

Głównym kryterium wyboru powinna być wysokość nóżek, siedzisk i oparć. Ważne, by krzesła były odpowiednio dobrane do kształtu i typu stołu. Warto również, przeanalizować ile krzeseł jest nam potrzebne. Inaczej, inwestując w większą ilość krzeseł stracimy nie tylko pieniądze, ale sporą ilość wolnego miejsca.

Powiązane artykuły