Stół, nieodłączny element wystroju jadalni.

Stół do jadalni powinien być nie tylko piękny, ale przede wszystkim funkcjonalny, a więc rozmiar musi być dopasowany do wymagań użytkowników, nie za duży i nie za mały. Prócz wygody, musi być gwarancją trwałości, w dodatku nie kosztujący majątku. Stół, jest nieodłącznym elementem wystroju jadalni, musi więc spełniać te wszystkie kryteria.

Dawniej, to właśnie w jadalni odbywały się wszystkie rodzinne uroczystości i obiady, w takich to pomieszczenie wymagało solidnego, najczęściej dębowego stołu. Współcześnie, stół jest przeznaczony do codziennego użytku, co więcej nie każdy może sobie pozwolić na zorganizowanie przestrzeni jadalnej, a więc pojawia się alternatywa włączenia jadalni do kuchni lub salonu. Najlepszym rozwiązaniem dla aranżacji tego typu wnętrz są meble rozkładane. Modułowa konstrukcja, pozwala w razie potrzeby wysuwać blat lub regulując wysokość nóżek zmieniając salonową ławę w piękny, jadalny stół. Wybierając taki mebel, warto zwrócić uwagę na sposób rozkładania jeszcze w salonie meblowym. Czynność ta, musi być prosta i szybka. Równie istotny jest kształt stołu, który zależny jest od układu pomieszczenia, ilości miejsca jaką mamy do dyspozycji. Spośród wszystkich kształtów stołu, należy wybrać taki, który dopasowany do indywidualnych potrzeb, by nie utrudniał funkcjonowania w danej przestrzeni, bo przecież stół, ma ułatwiać życie, a nie je utrudniać. Klasyczne, prostokątne stoły, niestety zajmują dużo miejsca, szczególnie po rozłożeniu i po doliczeniu miejsca, które zajmują krzesła, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie stołu owalnego lub okrągłego. Tego typu stołu nie posiadają krawędzi, a więc są bardzo bezpieczne i idealnie nadają się do urządzenia przestrzeni o niewielkim metrażu. Trendy aranżacyjne zmieniają się równie dynamicznie, co moda. Jeśli jesteśmy gotowi na zmiany, warto zdecydować się na meble wykonane z tworzyw sztuczny, nadających się do recyklingu lub z materiałów naturalnych takich jak np. kamień. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na zmianę mebli co sezon, dlatego warto zdecydować się na klasyczne, drewniane meble. Te, w odróżnieniu od tych zaprojektowanych pod konkretny styl aranżacyjnych, będą zawsze na czasie, a przy dobraniu do nich odpowiednich dodatków można stworzyć modne, nowoczesne wnętrze. Materiał, z którego wykonane są stoły musi spełniać nie tylko kryterium estetyczne, ale i użytkowe, szczególnie gdy przeznaczony jest do codziennego użytku. Szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają również dzieci. Piękny stół z szklanym blatem jest niestety jest narażony na zanieczyszczenia, stłuczenie i kruszenie.

Z drugiej jednak strony, są odporne na przemoczenie, brud i inne zanieczyszczenia. Jeśli już wybraliśmy stół, stoimy teraz przed dylematem doboru krzeseł. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup kompletnego zestawu stołu i krzeseł. To szczególnie dobra alternatywa dla tych osób, którym brakuje czasu na podążanie za obowiązującymi trendami lub dla tych, którzy w ogóle się tym nie interesują, nie mając pomysłu na aranżacje. Niezależnie od tego, kupując krzesła należy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale i na wysokość siedzisk i oparć.

Powiązane artykuły