Urządzamy jadalnię w kuchni

Jadalnia niekoniecznie musi znajdować się w salonie – czasami dobrym pomysłem może być urządzenie jej w kuchni. Jest to uzależnione od wielu różnych czynników; kształtu i wymiarów pomieszczenia, ilości domowników czy też oświetlenia. Przedstawiamy kilka przydatnych porad dotyczących urządzania takiego miejsca i kupowania do niego poszczególnych mebli.

Urządzenie jadalni w kuchni będzie doskonałym pomysłem w przypadku, gdy całe życie rodzinne w naszym domu toczy się właśnie w tym pomieszczeniu i to tam spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Ustawiając stól należy pamiętać, że musimy posiadać przynajmniej 80 cm wolnej przestrzeni od krawędzi, przy której będziemy siedzieć – jest to warunek niezbędny do tego, abyśmy mogli cieszyć się zadowalającym poziomem wygody. Jeśli przy jednej krawędzi mają siedzieć obok siebie dwie osoby, to minimalna długość stołu wynosi 120 cm. Posiadając kuchnię otwartą na salon możemy z powodzeniem urządzić jadalnię umiejscowioną na granicy tych dwóch pomieszczeń. Oczywiście, musimy w odpowiedni sposób oddzielić od siebie obie te przestrzenie, stosując w tym celu na przykład zwykłą ściankę albo niektóre elementy wyposażenia jadalni. Dzięki temu podczas spożywania posiłków nie będziemy musieli martwić się o bałagan panujący w kuchni, często powstający przy okazji gotowania. Jeśli urządzamy jadalnię w salonie, to musimy zadbać, aby wszystkie krzesła i pozostałe zastosowane tam meble były wystarczająco dekoracyjne. W takim wypadku miejsce to staje się bowiem bardzo odświętne i powinno posiadać wyjątkowy charakter. Do najbardziej uniwersalnych rozwiązań w jadalni należy stół rozkładany – z łatwością można dostosowywać go do potrzeb danej chwili. Aby jednak w pełni mógł on spełniać swoje zadania, musimy dysponować odpowiednio dużą wolną powierzchnią – najlepiej minimum 12 m2. Ponadto powinien on stać w odległości minimum 60 cm od mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia tego wnętrza. Jeśli zależy nam na czymś, co optycznie będzie zajmowało jak najmniej miejsca to warto zdecydować się na okrągły stół.

W tym przypadku otrzymujemy ponadto same równorzędne ze sobą miejsca, co pozwoli na uniknięcie problemów przy ich dzieleniu. Inną ciekawą propozycją jest prostokątny, podłużny stół posiadający jednak zaokrąglone narożniki. Istnieje wiele różnych odmian krzeseł do jadalni. W każdym przypadku siedzisko powinno znajdować się na wysokości 45-49 cm nad podłogą. Przed kupnem stołu warto określić, jak dużo krzeseł potrzebujemy – dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam znaleźć mebel o właściwej długości.

Powiązane artykuły